Masaj Buhar Terapi

masaj terapi kurslar

Gün boyunca yorulan vücudunuzu dinlendirmek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için, buhar seansı ve sonrasında mükemmel bir rahatlama Relaxium Etilerde  masajdan önce buhar odası  çözümlerini sunuyor. Daha sağlıklı bir yaşama buhar odası ile merhaba diyebilirsiniz.

Buhar odası bakımı sonrası gözenekler açılır kaslardaki ağrı ve sızılar azalır, cilt derinlemesine temizlenir ve ihtiyaç duyduğu nemi tekrar kazanır.

Buhar Bakım sonrası kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş gevşemiş ve yeni doğmuş gibi hissedeceksiniz

Buhar odası ile sauna arasındaki fark:

Buhar Odasında jeneratör odanın dışındadır, Sıcaklık en fazla 45 °C civarındadır, Nem oranı %100’e yakındır, Duvar/tavan seramikleri kullanılabilir, Eğimli tavan önemle tavsiye edilir, Zeminde kanal olması gerekir. Tüm iç yüzeylere sızdırmazlık kaplaması yapılmalıdır. Saunada ise, Sauna ısıtıcısı odanın içindedir, Sıcaklık en fazla 90 °C civarındadır, Nem oranı %25’e varır, Duvar ve tavanda ahşaptır  Tavan düzdür, Zemin kanalı gerekmez,kuru sıcak lıkvardır  Su geçirmezlik özelliği gerekli değildir.

Buhar Nedir? Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Buhar banyosu, ister kuru (sauna) ister ıslak (buhar) olsun, vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Bu yolla cildin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Ter, neredeyse idrarla aynı elementleri içerir ve bu yüzden de cilt bazen üçüncü böbrek olarak adlandırılır. Terleme yoluyla vücut atıklarının %35’a kadar varan miktarı vücuttan atılır.

Vücut sıcaklığı yükseldikçe vücudun buna doğal tepkisi terlemek ve böylece terin üzerinden buharlaşması ile kendisini serinletmektir. Saunada, insanın toksinle dolu terleri vücut üzerinde kurur. Bu yüzden de sauna seansı sonrasında duş alınması tavsiye edilir. Ancak %100 nem ortamı sağlayan buhar banyosunda bu buharlaşma mümkün değildir, bu yüzden değerli vücut ısısında düşüş ya çok az gerçekleşir veya hiç olmaz. Çok miktarda terlersiniz, ama teriniz buharlaşmaz ve cildinizin üzerinde kurumaz. Daha yüksek nem seviyesi, vücut ısısını daha da arttırarak birincil ısı transfer mekanizması haline gelir ve vücut üzerinde önemli miktarda yoğuşmaya sebep olur.

Hipertermi prosesinin temizleme ve iyileştirme gücü, vücut sıcaklığı 38-39,5 °C’ye ulaşıncaya kadar başlamaz. Bu vücut ısınması, buhar banyosunda saunaya göre daha çabuk ve daha etkin bir şekilde gerçekleşir ve sadece 10-15 dakika zaman alır. Buhar banyosunun diğer bir faydası, kardiyovasküler sistem üzerindeki uyarıcı etkisidir. Nabız atışı, 15-20 dakikalık bir seans sırasında dakikada ortalama 75 vuruştan, 100-150 vuruşa çıkar. Böylece, kan dolaşımı hızlanır ama tansiyon yükselmez, çünkü sıcaklık etkisiyle kan akışı hızlanırken, bir yandan da ciltteki kılcal damarlar genişlemektedir.

Buhar banyosu ve buhar inhalasyonu, solunum şartlarında düzelme için etkin bir tedavidir ve soğuk algınlığında, sinüzitte, bronşitte, alerjik hastalıklarda tavsiye edilir.Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmalarda ve tıkanmalarda rahatlama sağlar.Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir.Buhar, spazmlı solumayı (astım, boğmaca) iyileştirir.Buhar, sekresyonu serbestleştirerek boğazdan ve akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır.Buhar, kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır.Buhar, mukus zarlarını aşırı kurumaktan korur.

Masajla Tedavi

masaj ayak masajı

relaxium etiler masaj

Spor yaparken veya yürürken burkulma olan kişiye uygulanan masaj tamamen şişen bölgeye uygulanan sıvazlama yöntemiyle oluşan ödemi dagıtmak ve ödem olan bölgenin rahatlamasını saglaya bilirsiniz baskı yapılmadan ovulan bölgedeki ödem dagıtılır ve iğleşme çabuklaşır .

ayak masajı

relaxium etiler masaj

Krap için se en dogru teknik Bir elinizle ayak parmaklarınızdan, diğeriyle de topuğunuzdan tutarak ayak parmaklarını zorlamadan geriye doğru iyice bükün. Ayak tabanını sıvazlayın ve yoğurun.

Masaj ve Güzel Yaşam

ilanlar masaj

Mesaj yaparken hemen hemen kaçınılmaz bir şekilde üstüne bastırılması istermiş gibi duran duyarlı noktalara bastırıldıgında  ilk başta acı hissi  verebilirsiniz ama genellikle ” Oh bu çok iyi” şeklinde bir acıdır ya da herkesin dediği gibi ” mutluluk acısıdır ” dır . Bu noktalara uygulanan basınç gerginliği hafifletir, tutulmuş kasları gevşetir,  ve ağıyı azaltıp yok eder.

Böyle bir noktaya önce hafifçe bastırın ve soluk verirken parmaklarınızla veya dirseklerinizle vucut ağırlığınızı bu nokta üzerine vererek basıncı artırın . Bunu üç ile yedi saniye kadar sürdürün, sonra hafifiçe gevşetin.

relaxium etiler masaj

Esas Sorun, bastırılırken dokuyu ezmek değil hedefi bulmaktır.Doğru noktalardan birini bulduğunuzu size söyleyebilir.Sıradan bir acı değil de ,” mutluluk acısı” hissetmelidir. Bunun kafa karıştırıcı geldiğini biliyorum ama bunu denediğinizde ne olduğunu rahatlıkla anlayacaksınız.

Masaj yapılan kişinin tepkilerini dikkatle izleyin. Bölge duyarlı olsa da hareketleriniz acı vermemelidir. acıyla yüzünü buruşturursa ya da bir kasın sertleştiğini hissedersiniz basıncı hafifçe azaltın. O noktaya her zaman için geri dönebilirsiniz. Bölge çok duyarlıysa önce kas spazmını azaltmak için çevresini hafifçe sıvazlayarak gevşetebilirsiniz.

Bu türden derin bir basıncın ağırılı bir artrit atağını başarıyla iyileştirdiği bir vaka, Victoria dönemi hekimlerinden Dr. Cornelius tarafından 1909 ‘ da yazılan bir kitapta bildirilmiştir.Böyle bir durumda olan bir hastaya her tür masaj yapılmış ve ağrılı bölgeleri araştırıp bunlar üzerinde yoğunlaşan bir hekimin, diğerlerinden çok daha başarılı olduğunu fark ederek şöyle yazmıştır.

“Bundan yola çıkarak ben de ağrıyan bölgelerimi ellerimle yokladım ve gördüm ki çoğu acımıyor. ama düzenli bir dağılım içinde bulunmayan birkaç bölge vardı ve bunlar en hafif dokunuşa bile duyarlıydı. Masörlerimden genel bir masaj yerine sadece bu bölgelere yoğunlaşmalarını istedim. Sonuç şaşırtıcıydı: Ağrılarımla birlikte şişlikler de çok kısa bir süre içinde yok olmuştu ve daha önce en küçük ilerleme bile kaydedememişken dört hafta boyunca masaj yapıldıktan sonra hiçbir şikayetim kalmamıştı; gözle görülür bir şekilde iyileşip kendimi güçlü ve sağlıklı hissederek işime geri dönebilmiştim.”

Manuel Masaj Terapi

Ellerin çok seri ve temposu aynı olucak şekilde uygulanır. Omurga ve  eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yüzyıldan fazla bir süredir uygulanan manüel terapi, maniplasyon mobilizasyon ve poztizometrik relaksasyon teknikleri gibi yöntemler içerir.

(kiropratik) Manüel Terapinin amacı,eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi, postural denge içinde en yüksek derecede tutmak ve beden mekaniğini korumaktır. Manüel Terapinin etkin ve güvenli uygulanması için lokomotor sistemin anatomik biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir. Maniplasyon teknikleri, endikasyonları ve kontraen-dikasyonları seçebilen özel eğitimli uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde ciddi komplikasyonlar görülebilir.